Ierašanās
Viss sākas dienā pirms došanās, kad tiesnešu WhatsAppā saņemu ziņu, ka tiesnesis Berijs no Īrijas ir atlidojis, Zagrebas lidostā sagaidīs Latvijas komandu un tad dosies uz Mariboru. Rakstu atpakaļ – notiksi kļūda, Latvijas komanda šobrīd ir Rīgas lidostā, ielidos vakarā. Problēma ātri tiek atrisināta, transports no lidostas ir gan tiesnesim, gan Marinai un Kristapam. Nākamajā dienā arī es dodos uz lidostu un esmu ceļā. Bet vairāk par stundu kavējas pirmā lidmašīna no Rīgas uz Frankfurti. Kāpjot ārā Frankfurtē novēlu veiksmi para lodesgrūdējam Edgaram Bergam Tokijā un cenšos nesākt panikot pa to, ka palikušas 20 min līdz bordingam uz Zagrebu. Izrādās no pirmā termināla, kur mūs izlaiž no autobusa, līdz Z23 ir diezgan garš gabals skrienams. Pēc laika iekāpšana sākusies 10min atpakaļ, bet es vēl skrienu pa gariem gateņiem. Pieskrienu pie sava Z23 un izrādās, ārī te viss kavējas, tā ka ir laiks 20 min atvilkt elpu. Zagrebā šķērsojot robežu man piedraud, lai 12 stundu laikā izbraucu no valsts (Horvātijā papildus vakacinācijas sertifikātam vajag arī testu, Slovēnijā nevajag), atbildu “no problem”, un dodos satikt vēl vienu tiesnesi un mūsu šoferi. 2,5 h brauciens, robežas šķērsošana, serpentīns un esam viesnīcā. Viesnīcā pie reģistrācijas padodu ziņu, ka esam klāt, mūs satiek galvenais tienesis un uzreiz dodmies uz tiesnešu sanākmi, kas jau ir pusē. Paspējam izrunāt noteikumus par tehnisko komisiju – ko pārbaudam, kādus trikus mēdz rādīt šāvēji, sadalam pienākumus un izdalam tiesnešu formas, tiem kuriem tādas vēl nav.
Oficiālās piešaudes un tehniskās komisijas diena
Kopā esam 10 tiesneši, katrs no citas valsts – Austrija, Īrija, Spānija, Turcija, Vācija, Serbija, Lielbritānija, Nīderlande, Somija un Latvija.
Mežā uzliktas trīs trases, tātad katrā trasē sanāk trīs tiesneši un papildus galvenais tiesnesis, kurš kopā ar treneriem un menedžeriem būs treniņlaukā. Mani ieceļ par galveno sarkanajā trasē (jo man esot liela pieredze, ir tiesneši, kuriem vispār nav pieredzes ar apvidus šaušanu). No rīta novadam tehnisko komisiju rīta grupai, paēdam pusdienas un pēcpusdienās kopā ar organizatoru komandu, dodamies pārbaudīt trasi, vai viss atbilst noteikumiem. Pie reizes arī izrunājam, kur kurš stāvēs un par kuriem mērķiem atbildēs. Vēl tikai nevaram saprast kā strādā rācijas, vai ķers šajā reljefā. Vienojamies, ka Berijs (galvenā tiesneša vietnieks), būs dzetenajā trasē pa vidu, lai labāka dzirdamība, un katras trases galvenais sazināsies ar saviem “padotajiem” un Beriju, savukārt Berijs sazināsies ar Helmutu (galveno tiesnesi).
Vakarā atkal sanākme – izrunājam trases, “īpašos gadījumus” tehniskajā komisijā un veicamos darbus kvalifikācijas dienās.
Kā jau gana traks cilvēks, vakara sānāksmē labprātīgi piekrītu būt par DOS finālos. Ja galvenā tiesneša jautājums būtu bijis “kurš grib?” – droši vien būtu klusums, bet viņš gudri pajautāja “kuram ir pieredze?” – lēnām cēlu roku un sapratu, ka esmu vienīgā. Pie tam šaušanas vadības sistēma ir ļoti pazīstama – tā pati kas Amazonēm, tāda ar kādu vispār sāku savu tiesāšanas karjeru. Sarunāju, ka varēšu atsvaidzināt atmiņu piešaudes laukā.
1.kvalifikācijas diena
7.00 brokastis, 8.30 un mēs jau atkal esam trasē pārbaudīt, vai viss ok. Pa nakti atkal nozagti zvēri. Kopā jau 5 gab. Tā kā atrodamies slēpošanas kūrortā pie Mariboras (kalns ir mazliet virs 1000m), tad šeit visu laiku notiek aktīva kustība, ar “gondolām” ierodas riteņbraucēji, ģimenes dodas pārgājienos, arī ar auto braukā diezgan aktīvi, tad nekāds lielais brīnums tas nav.
9.30 jau vedam grupas trasē, pārbaudam vai visi ir vietās un var sākt. 10.00 – svilpe un kvalifikācija ir sākusies. Mana trase šodien pilna ar kompaktniekiem. Staigāju šurpu turpu pa mežu starp saviem nozīmētajiem mērķiem un pārbaudu vai ievēro šaušanas laikus, vai pēkšņi neizvelk kādu elektronisku ierīci (par to pienākas diskvalifikācija), vai pēkšņi kāds nav lokam kaut ko nelegālu pieskrūvējis utt.
Kad visi ir izšāvuši un pavadīti ārā no meža, pagaidam līdz organizatori nomaina sarkanos mietiņus pret zilajiem un atkal dodamies pārbaudē un klāt jau vakariņu laiks. Vēl pirms vakariņām aizgāju uz piešaudes lauku parunāties ar tiesnesi Petinu no Austrijas, kas tur vada šaušanu, un man atgādina kā tās pogas jāspiež šaušanas vadības sistēmai.
Tiesnešu brigāde mums jautra un runīga. Ļoti daudz mācos no viņiem vienkārši pārrunājot dažādus gadījumus un viņu pieredzi pie vakariņām, brokastīm vai dzerot alu kopā ar Field crew (organizatoru komanda). Field crew pulcēšānās vieta ir pie slēpju nomas ieejas, kur galvenā organizatore Irena ir nodrošinājusi nebeidzamus alus krājumus ar kuriem viņi ļoti labprāt arī dalās.
Tā kā visi darbinieki ir brīvprātīgie un samaksu par trašu likšanu un sacensību organizēšanu atalgojumu nesaņem, tad tas ir visai radošs veids kā nedēļas garumā viņiem uzturēt možu garu. Tikai viens stingrs noteikums – gribi dzert alu? – tiesneša forma nost un civilās drēbes virsū.
2.kvalifikācijas diena
Viss vienkārši – brokastis, trases rīta pārbaude, grupu vešana mežā, svilpe, sviestmaize mežā, pēdējās grupas pavadīšana ārā no mežā.
Pēc tam sākas dienas intereseantākā daļa – rīt mix komandu cīņas. Pirmo reizi vēsturē 3D sacensībās! Ir sarunātas Zviedrijas un Francijas komandas šāvēji (kuri nav kvalificējušies mixiem) izmēģinājuma izrādei. Pēc piešaudes lauka slēgšanas, notestējam visus variantus mix komandu šaušanai. Jautri iet ne tikai mums, bet arī mūsu izmēģinājumu zaķīšiem.
Vēl tikai ātri pārbaudam mixu trasi un ir laiks pasēdēt pie vakara alus un parunāties ar citiem tiesnešiem. Field crew stāsta, ka bija atbraukusi policija sakarā ar nozagtajiem mērķiem. Tā kā tajā brīdī notika kvalifikācija un policisti uzstājīgi gribēja redzēt tos zvērus, tad organizatori teica, lai paiet ar kājām apkārt, un tur varēs apskatīt. Bet policisti neklausīja, iesēdās mašīnā un aizbrauca pa taisno… Un dabūja caurumu mašīnas korpusā! Kādam gadījās rikošets un policijas auto tieši tajā laikā atradās nepareizajā vietā.
Mix diena
Tā kā mix cīņās piedalās tikai 4 labākās komandas katrā loka klasē, tad viss notika finālu laukumā pie baznīcas. Pirmā diena man kā DOS un pirmais mix pasākums 3D sacensībās norit veiksmīgi, medaļu cīņas ir redzamas translācijā.
Atkal vakara pārbaude – individuālo maču mērķi izlikti slēpšanas trases kalnā kādu 15 min gājienā uz augšu. Pārbaudam distances un saņemam norīkojumus par to kurus mačus kurš vadīs. Ļoti liela uzmanība tiek pievērsta, lai tiesnesis, kurš tiešā maču, nav no tās pašas valsts, no kuras sportisti. Visgrūtāk veicas spāņu tiesnesim, jo sacensībās no Spānijas piedalījās maksimālais dalībnieku skaits.
Individuālo maču diena
Garākā diena tiesnešiem visās sacensībās. Slēpošanas trasē ir izlikts 21 mērķis un papildus divi mērķi, ja ir nepieciešams izšķiršāviens (shoot-off). Mači notiek pēc pools sistēmas – 22 šāvēji pēc kvalifikācijas cīnās mačos. 1. un 2. vieta uzreiz jau ir tikusi pusfinālā un cīņā par medaļām. Rīta pusē sākam ar Instinktīvajiem un Garajiem lokiem. Tā nu nostājamies pie saviem nozīmētajiem mērķiem un gaidam pirmos pārus.
Paralēli notiek cīņas četros poolos – A, B, C un D tādēļ mums 4 tiesnešiem ir jāsadarbojas, jo mērķi ir nolikti tā, ka pēc bultām ir jāiet visiem kopā. Kādam tiek viens pāris – vīrieši, kādam divi – sievietes un vīrieši (ja sacensībās ir mazāk par 22 dalībniekiem, tad pirmās cīņas izpaliek). Uzdevums nav grūts, bet atbildīgs – kad šāvēji ir gatavi, sakam “Go” un spiežam taimeri, 30 sek pirms laika beigām ceļam dzelteno kartiņu, pakaļ pēc bultām, noteikt šaubīgos trāpījumus un tā visu dienu. Kad mačs noslēdzas, uzvarētājs paliek uz vietas un organizatori pieved nākamo pretinieku. Pusdienās garš gājiens lejā, pēc tam atkal augšā un pēcpusdienā tas pats ar Neaprīkotajiem un Kompaktlokiem. Dienas beigās ir noskaidroti A/B un C/D pools uzvarētāji, kas pievienosies finālos diviem kvalifikācijas uzvarētājiem.
Tad atkal vakara trases pārbaude nākamajai dienai un var iedzert alu ar citiem tiesnešiem. Mums jau sāk veidoties vakara alus klubiņš – galvenā tiesneša vietnieks īrs Berijs, Alpers no Turcijas, somiete Mari un lielbritāniete Vikija. Tiek stāstīta pieredze no iepriekšējām sacensībām, pieminēti citi tiesneši (no kuriem zinu tikai dažus) utt.
Komandu diena
Sākas viss ar ¼ maču slēpošanas nogāzē un pēcpusdienā fināli jau pārceļas uz finālu laukumu. Tā kā pēcpusdienā man jāvada šaušana, tad pirmspusdienā man dod iespēju tiesāt ¼ maču. Sportisti uzvedas labi, bet kā jau kārtīgā cīņā, tiek prasīts noteikt trāpījumus, pat ja bulta ir diezgan patālu no līnijas. Tā nu vārtos pa zemi pēc pilnas programmas, pēc tam citi tiesneši lasa man no matiem ārā lapas. Tiešraidi pavadu DOS teltī. Izrādās to nodrošina viens itālis ar tehnoloģijām piebāztā busiņā, otrs itālis ir galvenais par i@anseo. Vēl viņiem ir viena asistente, kas palīdz un vietējais brīvprātīgais ir kļuvis par video operatoru – viņam ir piešķirta pārvietojamā kamera (stacionārās kameras tiek vadītas no busiņa). Pēdējā dienā šis pats busiņš dodas uz Poreču Horvātijā, kur jau uzreiz pēc Marioboras sākas Eiropas Field čempionāts, kurā tiek sadalītas kvotas uz Pasaules spēlēm Birmingemā, ASV. Jā, Pasaules spēlēs Neaprīkotie un Rekursīvie loki šauj Fieldus!
Finālu diena
Diena sākas tikpat agri kā visas iepriekšējās. Jau 8os esam finālu laukumā un gatavi startam. Pusfināli netiek translēti, tādēļ pārus varam laist paralēli laukumā nevis pa vienam kā medaļu cīņās. Tas notiek gana ātri, laiks pusdienās un atpakaļ sakārtot laukumu medaļu cīņām un tiešraidei. Visiem tiesnešiem tiek iedalīti amati – kurš tiesā maču, kurš pieraksta trāpījumus un kurš nosauc trāpījumus. Pie mērķiem līdzi dodas arī sportistu aģenti (piekrīt nosauktajam rezultātam un paraksta protokolu). Man viss vienkārši – esmu DOS (Director of Shooting). Ja no rīta nosalu (teltī bija ēna un 1000m virs jūras līmeņa ir vēsi), tad pēcpusdienā sēdēju spilgtā saulē un mazliet apcepos. Un tas viss nenovēršot uzmanību un skatu uz sacensību laukuma, lai noreaģētu uz katru manu kolēģu kustību un acu skatu.
Fināli novadīti, sacensību noslēgums, kopējais foto un neticēsiet – beidzot man ir 3 h lai aizbrauktu uz pilsētu, kuras vārdā ir nosauktas sacensības… Lai paspētu uz pēdējo gondolu/pacēlāju atpakaļ, pilsētas apskatei paliek pusotra stunda. Vakarā vēl ballīte uz viesnīcas terases, daudzi deju laikā no sajūsmas pazaudēja kurpes, bet mēs – alus klubiņš – sēdējām uz pacēlāja (iesācēju kalna gumijas pacēlājs) ar 70gadu mūziku fonā, skatījāmies uz lejā izgaismoto pilsētu un apspriedām cik veiksmīgi aizritējušas sacensības.
Jau uzreiz pēc brokastīm ceļš uz lidostu un mājām. Labi, ka atpakaļceļā pa lidostu skraidīt nevajadzēja 🙂 Pirmā starptautiskā tiesneša pieredze noslēgusies neticami labi. Gaidu nākamo!
P.S. Pagājušas 2 nedēļas un pabeidzot rakstīt šo tekstu, visa Mariboras tiesnešu komanda WhatsAppā apsveicam Beriju ar ievēlēšanu WA Apvidus un 3D komitejā (kongress notiek Janktonā, ASV).
3D un Field būs būt!
Agate