Jautājumi un atbildes

Kāpēc loka šaušana?

Loka šaušana prasa no sportista gan fizisku, gan psiholoģisku izturību, precizitāti un spēju ilgstoši koncentrēties. Tā attīsta atbildības sajūtu, neatlaidību savu mērķa sasniegšanai, ātru adaptāciju mainīgos apstākļos, paškontroli un daudzas citas iemaņas, kuras jebkuram cilvēkam noderēs arī ikdienā.

Kas var nodarboties ar loka šaušanu?

Pārsvarā klubā tiek uzņemti pieaugušie un jaunieši no 14.g.vecuma ar labu fizisko sagatavotību vai/un iepriekšējo pieredzi citos sporta veidos. Bet kopumā ar loka šaušanu var nodarboties jebkura veselības stāvokļa un fiziskās sagatavotības cilvēki. Loka šaušanu var sāk no bērnu vecuma un turpināt visu mūžu.

Ja veselības stāvokļa dēļ nevar nodarboties paaugstinātas slodzes apstākļos, tad loka šaušana ir ļoti piemērots sporta veids – slodzi var piemērot piemeklējot atbilstošu inventāru. Tāpat loka šaušana ir piemērota arī cilvēkiem var īpašām vajadzībām – šaut ar loku var gan stāvot, gan sēžot ratiņkrēslā vai uz soliņa. Cilvēkiem ar fiziskiem trūkumiem tiek izgatavotas īpašas papildierīces, lai varētu atvilkt loku un izšaut. Arī pasliktināta redze vai briļļu lietošana nav šķērslis loka šaušanai, jo noteicoša ir nevis mērķa skaidra saskatīšana, bet precīza šāviena tehnikas izpildīšana un atkārtošana.

Ir iespēja trenēties hobija līmenī vai piedalīties amatieru vai augsta ranga sacensībās gan Latvijā, gan ārpus tās, kā arī jebkurā vecumā tiekties uz olimpiskajām virsotnēm. Loka šaušanā ir dažādas disciplīnas, lai katrs varētu atrast savu lauciņu atbilstoši gaumei. Sacensības tiek organizētas gan stadionos no fiksēta attāluma, gan apvidū, kur šaušana notiek no mainīgiem zināmiem un nezināmiem attālumiem, gan ir iespēja pacīnīties sacensībās, kuras ir maksimāli pietuvinātas medību apstākļiem un šaut pa 3D zvēru maketiem. Ziemā sacensības notiek telpās no tuvākas distances pa mazākiem mērķiem.

Vai loka šaušana ir drošs sporta veids?

Loka šaušana ir viens no drošākajiem sporta veidiem pasaulē. Negadījumu un traumu skaits pēc statistikas ir viens no zemākajiem salīdzinot ar visiem sporta veidiem pasaulē. Pēc ASV Nacionālās drošības padomes datiem, loka šaušana ir trīs reizes drošāka nekā golfs, ar tikai vienu negadījumu uz 2000 dalībniekiem. Pie tam vairāk kā 90% no šiem negadījumiem notiek medībās ar loku (kas ir atļautas ASV), nevis sportistu treniņos vai sacensībās.

Ja ievēro drošības noteikumus, ar kuriem tiek iepazīstināts katrs šāvējs, tad nelaimes gadījumi un traumas ir praktiski neiespējami. Loka šaušanas drošības noteikumi ir izlasāmi šeit un tie ir jāievēro gan treniņu, gan sacensību laikā. Iesaistoties kluba darbībā katrs šāvējs tiek iepazīstināts ar drošības noteikumiem un parakstās par to, ka ir tos sapratis, zina, ievēros un sekos, lai to darītu arī apkārtējie.

Ja tiek izmantots piemērots ekipējums (piemēram, loka atvilciena spēks nav pa lielu), piemēroti aizsardzības līdzekļi (pirkstu un roku sargi, tie nav par lielu vai par mazu) un ievēroti treneru padomi un ieteikumi, tad iespējas gūt traumas ir minimālas.

Kas nepieciešams, lai uzsāktu nodarbības?

Loka šaušanas inventāru iesācējiem nodrošina klubs (loks, bultas, pirkstu un roku sargi). Kluba īpašumā esošais inventārs ir piemērots apmācībai, bet nav piemērots augsta līmeņa rezultātu sasniegšanai, tādēļ apmēram pēc 3 mēnešu treniņiem ir vērts sākt apdomāt inventāra iegādi atbilstoši savām vēlmēm un iespējām (loki un to cenu kategorijas ir ļoti dažādas, kluba pārstāvji sniegs ieteikumus un palīdzēs inventāra iegādē).

Apģērbs treniņiem ir piemērots jebkāds, ērts un pieguļošs, bez platām piedurknēm, kabatām vai uzšuvēm krūšu/plecu rajonā, kas varētu traucēt stiegrai. Apģērbam ir jābūt piemērotam laika apstākļiem, ja treniņš notiek ārā. Speciāls treniņtērps nav nepieciešams. Kājās jābūt apaviem, kuri ir stabili.

Sacensībās nevar piedalīties džinsu apģērbā, jebkādā apģērbā, kas ir ar kamuflētu rakstu un atvērta tipa apavos (iešļūcenes, krokši u.c.). Uz muguras ir jābūt salasāmam lokšāvēja uzvārdam un pārstāvošajai organizācijai/valstij.

Kā pieteikties, ja vēlos nākt uz nodarbībām?

Pieteikties nodarbībām var zvanot uz kontaktos norādītajiem tālruņa numuriem vai rakstot uz e-pastu. Pirmajā reizē var atnākt un iepazīties ar treniņu apstākļiem un uzdot interesējušos jautājumus. “Izmēģināšana” netiek praktizēta.

Cik bieži var braukt uz treniņu un cik ilgi var trenēties vienā apmeklējuma reizē?

Treniņi notiek katru darba dienas vakaru no 18.00- ~20.00 pēc šāda grafika. Trenēties var visu laiku kamēr uz vietas ir kāds no kluba treneriem. Ieticamais treniņa ilgums ir ap 1,5 h (10 min iesildīšanās, 10 min inventāra salikšanai, 1h šaušanai un citu uzdevumu izpildei, 10 min inventāra sakārtošanai un atsildīšanās vingrinājumiem).